Духовна література для шукаючих Бога — Головна

Володимир Антонов
Лісові лекції до фільмів

Головна > Книги > Лекції

 

 

Володимир Антонов

Йога Крішни

 
(лісова лекція до фільму)


Крішна — Божий Вчитель, Аватар, Месія, втілюється в Індії приблизно 5000 років тому.

Вчення Крішни викладено в Бхагавадгіте. Бхагавадгіта, в перекладі санскритською, означає Пісня Господня.

Вчення Крішни, як і будь-яке інше Вчення від Бога, можна розподілити на три основні складові: онтологічну, етичну і психоенергетичну (тобто, що стосується розвитку людини в рамках раджа і буддхи-йоги).

Це відповідає трьом компонентам духовного розвитку людини — інтелектуального, етичного та психоенергетичного.

І наразі розглянемо кожен з цих трьох компонентів окремо.

Онтологічний аспект Навчання Крішни

Почнемо з онтологічного аспекту Навчання Крішни. В онтологічному ракурсі Бхагавадгіта дає повні відповіді на головні питання філософії:

— що є Бог,

— що є людина,

— у чому сенс життя людини на Землі, ну і як треба жити.

 Що є Бог:

Бог в Бхагавадгіте розглядається в наступних аспектах: Ішвара — Творець, Абсолют, Брахман і Аватар.

Ішвара також на інших мовах називають Отцем Небесним, Богом-Отцем, Єговою, Аллахом, Дао, Споконвічної Свідомості, у давній історії слов'яни називали Його Сварогом ну і так далі. Він також є Вищий Вчитель і Мета для кожного з нас.

Другий аспект Бога — це Абсолют, тобто Все — Творець, єдиносущий зі Своїм багатовимірним Витвором.

Еволюція Абсолюту йде циклами, інакше їх ще називають вселенськими пульсаціями. Їх називають Манвантарамі. Манвантара складається зі кальп або («Дня Брахмана) » і Пралайі тобто («Ночі Брахмана»). Кожна кальпа починається зі «створення світу» і закінчується «кінцем світу». Сенс такої циклічності — в тому щоб створювати все нові умови для продовження вселенської Еволюції, Еволюції вселенської Свідомості або Абсолюту.

Третій аспект Бога — це Брахман, або, що те ж саме, Святий Дух. Це — сукупна назва всіх Божих Iндивідуальностей, які виходять з Обителі Творця з метою, перш за все, допомоги втіленим людям.

Існує ще один прояв Бога на Землі це Аватар або, що те ж саме Месія, Христос — тобто, злитий Свідомістю з Творцем втілений в людське тіло Людина-Бог. Він — зі Свого Божого рівня — теж допомагає людям знайти Шлях до Творця.

Крішна, який подарував нам Бхагавадгіту, Ісус, Бабаджі, Сатья Саі і багато Iнших в історії нашої планети — ось конкретні приклади Аватарів.

Що є людина:

... Людина не є тіло. Тіло — це лише тимчасовий матеріальний носій самої людини. Людина ж є свідомість, душа, усвідомлююча себе енергія. Величина згустку свідомості, величина душі у різних людей може бути дуже різною: від мініатюрних «зародкових» так би мовити розмірів — до колосальних космічних. Це залежить від двох факторів від псіхогенетіческого віку (тобто, віку душі) і від інтенсивності зусиль, що здійснюються конкретною людиною на духовному Шляху.

Щодо відповідності тіла людини і самої людини Крішна говорить так:

2:18. Минущі лише тіла втілюючегося. Але сам він — вічний, неруйнівний...

2:22. Подібно до того, як людина, скинувши старий одяг, одягає нову, — так кидає він зношені тіла і вбирається в нові.

Людина є останнім етапом у еволюційному ряду розвитку втілюваної пуруші: тобто рослини — тварини — людина — Бог. Останнім етапом тобто перед Божественністю, перед злиттям з Творцем. Завдання людини — це прагнення до знаходження Божої Досконалості. На цьому Шляху людина проходить певні стадії, ступені.

Одна з них — опис еволюції по гунам.

Тобто, існують три гуни:

перша — це тамас — темрява, неуцтво, тупість, брутальність;

друга — раджас — пристрасність, активність, інтенсивний пошук свого місця в житті, боротьба за свої ідеали, тощо;

третя — саттва — тобто чистота, гармонія.

Але треба йти, казав Крішна, ще далі — за межі всіх гун, за межі саттви, до Злиття з Творцем, а це вимагає нових зусиль, нової боротьби з собою. Про це важливо пам'ятати, бо саттва може виявитися пасткою: вона полонить сааме блаженством, яке знаходить на цьому ступені чоловік. Вона — «розслаблює», пропонує відмовитися від подальших зусиль. Вона гарантує рай, але треба просуватися далі. Адже для того, щоб стати Брахманом, осягнувши Нірвану в Брахмані, а потім злитися і з Ішварою — потрібно зробити ще дуже багато.

Не можна обминути також і гуну раджаса, бо саме в ній людина освоює такі якості, як енергійність, зібраність, спрямованість, сила... сила душі, сила свідомості.

... Друга схема еволюційного просування людини, що наводиться Крішною, — це шкала варн. (Підкреслю, що ці дві і багато інших шкал псіхотіпізаціі добре взаємодоповнюють одна одну; їх саме комплексне використання в додатку до себе чи до любої іншої людини дає більш повну картину).

За шкалою варн, що знаходиться на першому ступені, людина називається шудри. Він ще дуже молодий у своєму психогенезі, ще надто мало вміє і його завдання зараз це вчитися у більш дорослих в еволюційному відношенні людей, допомагаючи їм.

Другий ступінь — вайш'ї. Це — успішні торговці, ремісники, землероби. Перебування в даній варні має на увазі наявність вже досить розвиненого інтелекту, досить розвиненого щоб почати творчу підприємницьку діяльність. Адже, щоб вести самостійну справу, потрібно вже досить розвинений інтелект і саме через зазначену діяльність представники даної варни вдосконалюють себе.

Наступна варна — це кшатрії. Це — люди, які піднялися ще вище у своєму інтелектуальному розвитку і у своїй енергійності. Це — вже керівники, що володіють відповідним «розмахом» розуму. (Ну я маю на увазі, звичайно, хороших керівників). І також вони повинні володіти вже достатньою особистою силою, тобто, силою душі, силою свідомості. До речі, готувати себе до цієї ступені духовного розвитку, розвиваючи в собі особисту силу і енергійність, можна вже починаючи з ранньої молодості. Цьому сприятимуть фізична праця, рухливі види спорту, енергійні молодіжні танці під ритмічну музику. Якщо все це робити, уникаючи грубих емоційних станів, пам'ятаючи про Бога і необхідність дотримання відомих етичних норм перед Обличчям Бога, — то складається таким чином важливий наділ для плідного духовного вдосконалення, час якого прийде вже у зрілому віці. Тоді вже потрібно буде відмовитися і від змагальності, і від пристрасті. І навпаки, повинні будуть прийти гармонія, ніжність, спокій, лагідність, мудрість. І нехай це буде ґрунтуватись на фундаменті саме великої особистої сили тобто енергетичної мощі свідомості та інтелекту.

І нарешті вища варна це — брахмани, тобто, саме духовні лідери.

Брахман, до речі, це є єдине санскритське слово, що на російську мову стали перекладати іноді абсолютно неадекватно — різними санскрітоподібними словами. Так, з'явилися слова «брамін», «Брахма», «Брахмо», «Брама». Але не варто рухатись цим шляхом, адже в санскриті існує лише одне єдине слово, що визначає як Брахмана, Брахманічеську Свідомість так і людину, що осягнула Брахмана та, відповідно, що зійшла на цю ступінь розвитку.

В Індії та в ряді інших країн історично склалося так, що варнова приналежність стала передаватися в спадщину. Тому, зрозуміло, далеко не всі люди, які відносять себе до вищої варни, дійсно мають високі духовні досягнення.

І ось тепер я наведу слова Крішни про те, як для самого себе вибрати адекватні методи роботи над собою — тобто, ті, які відповідають реально існуючої стадії психогенезу і онтогенезу теж:

Крішна говорив:

12:8. Спрямуй свої думки на Мене, занури себе як свідомість в Мене — воістину, будеш ти жити тоді в Мені!

12:9. Але якщо ти не в змозі зосередити свою думку твердо в Мені, — намагайся досягти Мене вправами йоги...

12:10. Якщо ж ти не здатний і на постійні вправи то зосередся на служінні Мені, виконуючи лише ті дії, які потрібні Мені, — і тоді ти досягнеш Досконалості!

12:11. Якщо ж ти не здатний і на це, то прямуй до Злиття зі Мною, зрікаючись особистої вигоди у своїй діяльності; приборкуючи себе таким чином.

Служача Еволюції діяльність, позбавлена егоїстичного компонента, (тобто інакше кажучи, духовне служіння) — це і є карма-йога.

… Ще дуже важливо вказати на те, яке значення надавав Крішна інтелектуальному вдосконаленню людей на духовному Шляху.

Це представляє особливу актуальність у зв'язку з тим, що існує ряд релігійних сект, які заперечують важливість інтелектуального розвитку — навіть до пропаганди відмови від звичайної шкільної освіти для дітей.

А Крішна возвеличував Мудрість:

Він говорив:

7:17. Всіх перевершує урівноважений і неподільно відданий Мені мудрець. Воістину, Я дорог, перш за все, для мудрого, і він дорог Мені.

8:28. Вивчення Вед, вчинення актів жертовності, аскетичних подвигів і добрих справ — це все дає плоди цих заслуг. Але над усім цим піднімається йог, що володіє істинним знанням, — він досягає Найвищої Обителі.

Кого ж можна назвати мудрим? — Того, хто має широкий набір знань про все найголовніше: про Бога, про людину, про Шлях людини до Бога? Це — основа, фундамент Мудрості. Але ще не Мудрість. Це — просто наповненість знаннями, ерудованість. А мудрість це плюс до того ще й здатність оперувати наявними знаннями, тобто здатність творити інтелектуально.

Як все це розвинути в собі? Найперший і простіший спосіб це навчання у звичайних навчальних закладах: школах, училищах, інститутах, університетах... Це тренує, розвиває розумову активність. Плюс — оволодіння якомога більшою кількістю навичок, спеціальностей, спілкування з різними людьми, з Богом і ще дуже багато чого іншого. Дуже важливо повноцінно пройти стадію гріхастхі (тобто господаря). Саме у служінні іншим людям, в турботі про них — спочатку в рамках звичайної сім'ї, потім «сім'ї» своїх духовних учнів — формується в людині Мудрість.

А безглуздих Творець не впускає в себе: вони Йому просто не потрібні.

Етичний аспект Навчання Крішни

Етика включає в себе три компоненти:

Перший — це ставлення людини до інших людей, до інших живих істот, до природи;

Другий — ставлення до Бога;

І третій — це ставлення до свого духовного Шляху, до свого духовного просування.

І наведемо тепер висловлювання Крішни по кожному з цих трьох розділів етичного вчення.

Про ставлення до людей і навколишньому середовищу:

Крішна пропонує розглядати все, що існує у всесвіті, — як Прояв Бога в аспекті Абсолюту. Любов до Бога відповідно це є, в тому числі, любов до Творіння, бо Творіння розглядається як невід'ємна Частина Бога в аспекті Абсолюту.

Крішна говорив:

7:8. Я — і смак води, Я — і блиск Місяця і світло Сонця..., і Пранава, і Вселенське Знання, і Космічний Глас, і людяність в людях!

7:9. Я — чистий запах землі і тепло вогню! Я — життя всього сущого і подвиг подвижників!

7:10. ... Я — Свідомість всіх, що розвинули свідомість! Я — пишність всього прекрасного!

7:11. Я — сила сильного, якого залишили прихильності і сексуальна пристрасть! Я ж — сексуальна сила, яка не суперечить дхарми, в усіх істотах.

7:12. Знай, що і саттва, і раджаса, і тамас — від Мене виходять. Але зрозумій, що не Я — в них, а вони — в Мені.

12:15. Той, хто не заподіює страждання людям, ... — той дорогий Мені.

16:2-3. ... Співчуття до живих істот... має той, хто володіє Божою природою...

17:15. Мова, що не викликає невдоволення, ... приємна... — такий аскетизм мови.

17:16. ... До всіх дружелюбність ... — такий аскетизм розуму.

6:9. Той має розвинуту свідомість і просунувся духовно, хто доброзичливий до друзів і ворогів, байдужим, стороннім, заздрісникам, рідним, благочестивим і хибним.

Про ставлення до Творця:

11:54. ... Лише коханню дано споглядати Мене у Моїй потаємної Суті і злитися зі Мною!

13:10-11. ... Непохитна і чиста любов до Мене... — це визнано дійсним.

9:27. Що б ти не робив, що б ти не їв, що б не приносив в жертву або в дар, який би подвиг не здійснював... — все це роби як підношення Мені!

12:14. ... Прагнучий до єднання зі Мною, осягаючий з рішучістю Атман, присвятивший Мені розум і свідомість — той, люблячий Мене учень дорогий Мені.

12:20. ... Всі..., для яких Я — Найвища Мета, — ... дорогі Мені понад усе!

Про ставлення до свого Шляху до Досконалості:

Бог пропонує нам розглядати своє життя як можливість наблизитися до Досконалості через безперервні зусилля з перетворення себе, а також через активну творчу любов-служіння Богу, що проявляється у служінні людям. І ось що про це говорив Крішна:

Про боротьбу зі своїми грубими негативними емоціями і земними потягами:

12:13. Той, хто не відчуває ворожнечі ні до якої істоти, хто налаштований доброзичливо і співчутливо, ... урівноважений серед радості і скорботи, всепробачаючий,

12:14. завжди задоволений..., — той люблячий Мене учень дорогий Мені.

12:15. Той, хто не завдає страждань людям..., хто вільний від тривог, захоплень, гніву і страху, — той дорогий Мені.

5:23. Той, хто може ще тут, на Землі, до свого звільнення від тіла, протистояти силі земних потягів та гніву, — той досяг гармонії, той — щаслива людина.

16:21. Троякі врата цього пекла, де гине людина: сексуальна пристрасть, гнів та жадібність. Тому людина повинна відмовитися від цих трьох.

16:22. Звільнившийся від цих трьох врат мороку — творить власне благо... і досягає Найвищої Мети.

18:27. Збуджений, жадаючий плодів своєї діяльності, жадібний, заздрісний, себелюбний, нечесний, здатний до радості і горя — такий діяч іменується раджастічним.

18:28. Пихатий, грубий, злий, впертий, ... похмурий... — такий діяч іменується тамастічним.

До речі, сексуальність, як і всі інші властивості людини, можна диференціювати по гунам. Тобто, представникам кожної гуни властива характерна для цієї гуни сексуальність. Знання про це є привід для самоаналізу та вдосконалення, ну і також для оцінки інших людей. Достойна заохочення тільки саттвічна сексуальність.

Про саттвічность в тексті Бхагавадгіти сказано багато: це — гармонійність, володіння спокоєм розуму, витонченість свідомості, здатність керувати своїми емоціями з відмовою від грубих емоційних проявів, звичка жити в найтонших станах в радісної любові, виключення егоцентризму та відповідно і насильственості.

У методологічному відношенні важливо підкреслити, що саттвічность можлива тільки при виключенні з харчування м'ясних і рибних продуктів. І саттвічность може бути міцною тільки у тих людей які пройшли у своєму розвитку стадію кшатрізма, і, в тому числі, володіють досить міцними знаннями.

Про боротьбу з помилковими прихильностями:

12:18-19. ... Вільний від земних прихильностей... дорогий Мені.

13:8-11. ... Безпристрасне ставлення до земних об'єктів..., відсутність земних прихильностей ... — це визнано істинним.

2:62. Але, якщо повертатися в думці до земних об'єктів, — то мимоволі відроджується прихильність до них. Від прихильності народжується бажання цілком володіти ними, а від неможливості задовольнити такі бажання — виникає гнів.

16:1-3. ... Щедрість, відсутність жадібності... — хто володіє Божою природою, ці якості поєднує в собі.

18:49. Той, хто вільний свідомістю і всюдисущий, хто збагнув Атман, хто помер для земних бажань, — той досягає, шляхом зречення, Вищої Досконалості і свободу від пут своєї долі!

Про боротьбу з егоїзмом і егоцентризмом, амбітністю, які є проявами нижчого «я»:

12:13. ... Хто... без земних прихильностей та егоїзму, урівноважений серед радості та скорботи, всепробаючий,

12:16. ... хто не вимагає нічого від інших, — ... той... дорогий Мені.

13:7-11. Покора, ... простота, відсутність егоїзму ... — це визнано істинним.

16:4. ... Зарозумілість, гордість... — належать тому, хто володіє демонічними якостями.

12:18. Рівний до друга і недругів, однакові у славі і безчесті, в теплі і холоді, серед радості та скорботи, вільний від «земних» прихильностей,

12:19. однаково зустрічаючий похвали і докори, небагатослівний, цілком задоволений усім, що трапляється, не прив'язаний до будинку, твердий в рішеннях, сповнений любові — така людина дорога Мені!

Зазначу що, проблема боротьби з помилковими прихильностями, і також з егоїзмом і егоцентризмом радикально вирішується через:

— формування вірної духовної спрямованості, це по-перше, (тобто, всецільної спрямованості до Творця),

— через володіння своїми індрями і

— через пряме усунення свого нижчого «я» в Ніродхі через медитацію «тотальна реціпрокальність». Якщо ця медитація здійснюється в Святому Дусі — виникає стан Нірвани в Брахмані, якщо в еоні Творця — відбувається Злиття з Творцем.

Робота з індрями є компонентом психоенергетичного напрямку роботи і можлива тільки для тих, хто засвоїв — в рамках раджа-йоги — прийоми перенесення свідомості з чакри в чакру, розвинули усі дань-тяни, а потім — на ступені буддхи-йоги — довели до досконалості обидва «міхура сприйняття».

Про виховання в собі позитивних якостей:

12:19. ... Твердий в рішеннях, повний любові — ... дорогий Мені.

2:14. Зіткнення з матерією... кидає в холод та жар, спричиняє насолоду та страждання; ці відчуття — минущі, вони налітають і зникають. Винось їх мужньо!...

2:15. Той, кого вони не мучать, хто (також) урівноважен і стійок в радості та горі, — той здатен досягти безсмертя.

4:33. Краще будь-яких зовнішніх жертв — жертва мудрістю... Всі дії... досягають досконалості у мудрого.

4:34. Знайди ж мудрість через відданість, допитливість та служінням! Мудреці і ясновидці, проникнувши до суті речей, присвятять тебе в це.

4:38. У світі немає кращого очисника ніж мудрість. Через неї — вправний у йозі свого часу знаходить Просвітлення в Атмане.

4:39. Сповнений віри знаходить мудрість. Знаходить її також та володіючий управлінням Індрями. Досягнувши ж мудрості, вони швидко приходять у вищі світи.

11:54. Однієї лише любові доступне таке споглядання!... Лише любові дано споглядати Мене у Моїй потаємної Суті і злитися зі Мною!

Про служіння Богові:

14:26. ... Хто служить Мені з непохитною любов'ю, той, піднявшись над трьома гунами, гідний стати Брахманом.

5:25. Нірвану в Брахмані отримують ріші, тобто мудреці, які присвятили себе до блага усіх.

Психоенергетичний аспект Навчання Крішни

Про підготовку тіла:

Тут почнемо з підготовки тіла:

Спеціальних технік для цього Крішна не залишив, але дав загальні вказівки:

17:5. Знай, що роблячи... жорстокі аскетичні подвиги заради самомилування і з гордістю...,

17:6. нерозумні, терзаючи елементи, з яких складаються їхні тіла, ... — знай, що їх вирішення демонічні.

17:14. ... Чистота, ... помірність і непошкодження (тіла) — такий аскетизм тіла.

6:16. Воістину, йога не для тих, хто дуже багато їдять або зовсім не їдять, не для тих, хто занадто багато сплять або не сплять!...

6:17. Йога знищує всяке страждання у того, хто встановив помірність в їжі, відпочинку, роботі, а також в чергуванні сну та неспання.

17:8. Їжа, від якої зростають довголіття, сила, здоров'я, життєрадісність і ясність настрою, соковита, масляниста, поживна і смачна — та їжа дорога саттвічним.

Що говорив Крішна про підготовчі вправи з енергетикою тіла:

Відразу приступити до роботи з Атманом неможливо. І цьому повинні передувати підготовчі тренування.

І от Крішна про цій підготовчий етап сказав коротко:

12:9. ... Якщо ти не в змозі зосередити свою думку твердо на мені, — намагайся досягти Мене вправами йоги... (Тобто, тут мова йде про використання методів раджа-йоги, які детально описані в нашій книзі Екопсіхологія).

Про шлях до розуму:

Про це в Бхагавадгіте говориться так:

Арджуна сказав, звертаючись до Крішни:

6:33. Для цієї Йоги, яка досягається внутрішньою рівновагою, ... я не бачу в собі міцного фундаменту через неспокійність розуму.

6:34. Бо розум, воістину, неспокійний, о Крішна... Він — бурхливий, завзятий, важкостримуваний. Мені здається, що його так само важко приборкати, як важко стримати вітер.

Крішна сказав:

6:35. Без сумніву, ... розум неспокійний і його важко приборкати. Але його можна підкорити постійною вправою і безпристрасністю.

6:36. Йога важко досягається людиною, яка не осягла свій Атман. Але, хто збагнув Атман, той йде до Йоги (з великої літери, тобто, до кінцевої Цілі — Злиття з Ішварою), той йде до Йоги вірним шляхом — так вважаю Я.

Ось зазначу що, в езотеричної практиці контроль розуму над розумом легко дозволяється методами раджа-йоги і потім буддхи-йоги. Для цього достатньо лише навчитися концентрації свідомості в чакрі анахаті. Ну а потім, в рамках буддхи-йоги вже, потрібно просто бути величезним духовним серцем за межами тіла, і тоді вже ось ця сама неспокійність розуму, про яку говорив Арджуна, вона просто не може існувати.

Але при цьому треба знати, що такий адепт жодною мірою не втрачає свої інтелектуальної здібності, навпаки, вони стають краще. За умови таких духовних досягнень він може набагато об'єктивніше дивитися на ті ситуації, в яких опиняється. Тому його рішення, його дії більш правильні, більш точні.

Опис Атмана, і як Його пізнати:

8:3. ... Головна суть (людини) є Атман...

6:7. Осягнувший Атман знаходить повний мир, бо він знаходить притулок в Божої Свідомості, коли (його тіло) виявляється в холоді, в жарі, в ситуаціях щастя і скорботи, через славу й безчестя.

6:10. Нехай йог постійно концентрується в Атмані!...

6:18. Коли його очищене мислення, вільне від усіх прагнень, зосереджено лише в Атмані, — тоді про нього кажуть: «Він — у гармонії».

5:17. Той, хто пізнав себе як свідомість, хто ототожнився з Атманом, хто сподівається тільки на Всевишнього, хто знаходить притулок тільки в Ньому, — той іде до Звільнення, очищений рятівною мудрістю.

15:11. Вірно спрямовані йоги пізнають не тільки душу, а й Атман в собі. Але нерозумні не знаходять Атман.

2:58. Коли, подібно до черепахи, що втягує в себе свої ноги та голову, (йог) ... відриває свої Індрі від земних об'єктів, — тоді він досягає справжнього розуміння.

13:22. Спостерігаючий, Підтримуючий, Всеприймаючий, Всевишній Владико, а також Божий Атман — так іменується в цьому тілі Найвищий Дух.

13:29. Той, хто бачить, що всі дії відбуваються лише в пракріті, Атман ж залишається недіючим, — той, воістину, бачить!

13:31. Вічний і не пов'язаний пракріті Божий Атман, хоча і перебуває в тілах, але не діє і не піддається впливу...

13:32. Як всюдисуща Пустота не змішується ні з чим внаслідок своєї тонкості, так і Атман, що перебуває в тілах, не змішується ні з чим.

Як шукати Атман? Основну концепцію цього пошуку Крішна описує так:

10:8. Я — Джерело всього, все розвивається від Мене. Зрозумівши це, мудрі шанують Мене в глибокому захваті.

10:9. Спрямувавши свої думки до Мене, віддаючи свої життя Мені, просвіщаючи один одного, постійно розмовляючи про Мене, — вони задоволені і радісні.

10:10. Їм — завжди сповненим любов'ю — Я дарую буддхи-йогу, за допомогою якої вони досягають Мене.

Опис Брахмана й осягнення Нірвани в Брахмані:

Крішна говорив:

13:12. Відкрию тобі те, що повинно бути пізнане, що, будучи пізнаним, призводить до безсмертя: то — Безпочатковий Найвищий Брахман, що перебуває за межами буття і небуття (істот).

13:13. Скрізь маючи руки і ноги, очі, голови та вуста, всевідаючий — Він перебуває у світі, обіймаючи усе.

13:14. Він володіє всіма відчуттями, не маючи при цьому органів чуття, не пов'язаний ні з чим і підтримуючий усе, вільний від трьох гун і користуючийся гунами,

13:15. поза і всередині усіх істот, перебуваючий у спокої і все-таки діючий, невловимий за своєю тонкістю, завжди близький та все ж в невимовної далі — такий неминущий Він!

13:16. Не поділений серед істот і все ж таки перебуваючий окремо в кожному, Він пізнається як Помічник усіх. Він обіймає в Собі усіх та направляє в розвитку.

13:17. Про Нього, про Світло всього світлого, говориться, що Він перебуває поза межами темряви. Він — Мудрість, Мета усієї мудрості, мудрістю осягнена, що перебуває в серцях всіх!

14:26. І той, хто служить Мені з непохитною любов'ю, — той, піднявшись над трьома гунами, гідний стати Брахманом.

18:50. Як досягаючий Досконалості приходить до Брахману, до найвищого стану Мудрості, — про те дізнайся від Мене в коротких словах...

5:24. Той, хто щасливий всередині, хто радіє не від зовнішнього, хто освітлюється (любов'ю) зсередини, — той йог здатен збагнути сутність Брахмана і Нірвану в Брахмані.

5:25. Нірвану в Брахмані отримують ті ріші, які очистилися від вад, звільнилися від подвійності, пізнали Атман і присвятили себе благу усіх.

5:26. Вільні від земних потягів і гніву, зайняті духовним подвижництвом, приборкавши думки пізнали Атман — ті знаходять Нірвану в Брахмані.

6:27. Вище щастя очікує йога ..., коли він став безгрішним і подібним Брахману.

6:28. Хто привів себе в гармонію і скинув пороки, той йог легко зазнає безмежне Блаженство від зіткнення з Брахманом!

18:51. З повністю очищеною свідомістю, перемігший себе стійкістю, відмовившийся від зовнішнього, скинувший пристрасть і ворожнечу,

18:52. затишно живучий та помірний, підкоривший свою мову, свої тіло і розум, постійно перебуваючий в медитації та безпристрасності,

18:53. відкинувший егоїзм, насильство, гордовитість, статеву пристрасть, гнів, жадібність, сповнений віри та безкорисливості, — така людина гідна стати Брахманом.

5:20. З заспокоєною ясною свідомістю осягнувший Брахмана і затвердившийся в Брахмані — не радіє, отримуючи приємне, і не сумує, отримуючи неприємне.

5:21. Той, хто не прив'язаний до задоволення своїх почуттів зовнішнім і знаходить розраду в Атмане, — той, досягши Єднання з Брахманом, вкушає неминуще Блаженство.

18:54. Досягнувши вічності в Злитті з Брахманом, він наповнюється найвищої Любові до Мене!

Про «зміцнення свідомості»:

Крішна говорив:

2:64. ... Перемігший свої Індрі, відмовившийся від потягів і ворожості, віддавший себе Атману — набуває внутрішню чистоту.

2:65. Після досягнення цієї чистоти настає кінець усім стражданням. У того хто здобув її дуже скоро зміцнюється свідомість.

Але це досягнення, говорив Крішна, можна і втратити:

2:67. У людини, що поступається напору пристрастей, забирається розум, подібно до того, як човен забирається бурею.

2:63. Від гніву відбувається повне спотворення сприйняття. Від спотворення сприйняття — втрата пам'яті (про свої минулі досягнення). Від втрати пам'яті — втрата енергії свідомості. Втрачаючи енергію свідомості, людина деградує.

Опис Ішвара:

10:8. Я — Джерело всього, все розвивається від Мене! Зрозумівши це, мудрі шанують Мене в глибокому захваті!

10:42. ... Оживотряючи весь всесвіт частиною себе, Я залишаюся.

10:40. Немає меж Моєї Божої Сили!...

11:47. ... Найвищий і вічний Мій Образ розкривається лише в Йогі, лише в Злитті з Атманом...

7:7. Немає нічого вище за Мене!...

15:18. ... Я — понад руйнівного навіть неруйнівного!...

9:4. Мною — в Моєму непроявленому вигляді — пройнятий весь цей світ. Всі істоти мають коріння в Мені...

8:9. Хто знає все про Вічного Всевидячого Творця Світу, про Того, Хто тонше найтоншого, Основі всього, неймовірному на вигляд, сяючому подібно до Сонця за темрявою,

8:14. ... хто постійно думає про Мене, не мислячи ні про що інше, той урівноважений йог... що легко досягає Мене.

11:54.  … Одній тільки любові доступнее таке споглядання, о Арджуно! Тільки любові дано споглядати Мене в Моїй потаємній Суті і злитися зі Мною!

11:55.  Той, хто робить усе (тільки) для Мене, для кого Я — Вища Мета, хто любить Мене, хто вільний від прихильностей, недоступний ворожнечі, — той  приходить до Мене, о Пандаво!

12:8. Спрямуй свої думки на Мене, занур себе як свідомість у Мене — воістину, будеш ти жити тоді у Мені!

14:27. ... Брахман безсмертний і нетлінний — на Мені заснований. Я — Основа одвічної дхарми і Обитель кінцевого щастя.

18:46. Висловлюючи виконанням свого боргу вшанування Тому, від Кого вийшли всі істоти і Ким все пронизане, людина досягає Досконалості.

18:55. Любов'ю він пізнає Мене у Моїй Суті: хто Я є і який насправді. Пізнавши Мене таким чином у самій Моїй Суті, він занурюється в Моє Буття.

18:65. Завжди думай про Мене, люби Мене, жертвуй собою заради Мене, тільки на Мене завжди надійся — і ти прийдеш до Мене!...

6:15. Йог, що злився з Атманом і контролюючий свій розум, приходить до Вищої Нірвані, де він перебуває в Мені.

Про пізнання Абсолюту:

7:19. Наприкінці багатьох народжень сповнений мудрості приходить до Мене. «Васудева є Все!», каже досягший рідкісних якостей Махатми.

18:20. Те знання, яке бачить Єдиний — незнищувана Істота у всіх істотах, не розділена в окремому, — знай, що таке знання саттвічно!

11:13. ... Арджуна побачив весь Всесвіт, розділений на багато світів, але об'єднаний воєдино в Тілі Вищого Божества.

6:30. Хто всюди бачить Мене, а в Мені він бачить усе, — того Я ніколи не покину, і він ніколи не покине Мене!

6:31. Хто, затвердившись у такому єднанні, шанує Мене, що перебуває у всьому, той йог живе в Мені, яким би не був рід його занять.

Саме злиття з Брахманом, Творцем і Абсолютом досягається через медитативні прийоми переносу себе як свідомості у стан «не-я» за рахунок медитації «тотальна реціпрокальность». При цьому відбувається не тільки ментальна, а й медитативна заміна егоцентризму — на Богоцентрізм. І вектор уваги при цьому направляється від Творця — до Творіння.

І ось останні цитати з Бхагавадгіта:

7:4. Земля, вода, вогонь, повітря, акаша, розум і свідомість, а також індивідуальне «я» — все це є те, що існує в світі Моїй пракріті, — всього вісім.

7:5. Така Моя нижча природа. Пізнай Мою іншу природу — вищу, Яка є Елемент Життя, ... за допомогою Якого тримається світ!

7:6. Вона є лоно всього сущого. Я є Джерело (виявленого) всесвіту, і в Мені зникає вона...

І ось кінцевою метою кожного з нас є Злиття з Ним. І має сенс повністю присвятити цьому свої життя!

 

 
 

[Головна] [Посилання] [Контакти] [Книги] [Кондиционеры]