Духовна література для шукаючих Бога — Головна

Володимир Антонов
Екопсихологія

Головна > Книги > Екопсихологія

 

Змiст


ЕКОЛОГІЯ ЛЮДИНИ В БАГАТОВИМІРНОМУ ПРОСТОРІ

Екологiя і екопсихологiя

Що таке людина

Багатомiрнiсть простору

Бог

Бог — i ми

Сенс життя людини

Доля та її корекцiя

Любов, Мудрiсть i Сила

Що таке Любов

Любов до людей

Любов до природи

Бог є Любов

"Кожен вихiд зi стану любовi..."

Егоцентризм — i Богоцентризм

Любов до Бога

Сексуальний аспект Любовi

Виховання дiтей

Поради щодо харчування

Одяг

Нiчний сон

Медицина, здоров'я й доля

Праця в матерiальному свiтi

Духовне служiння

Прив’язаності помилковi й істинні

Учення Бога — i сектантство

Споконвічний Закон – Санатана Дхарма

Коментар до схеми Патанджалі

Яма та ніяма

Асана

Пранаяма

Пратьяхара

Дхарана

Дхьяна

Самадхі

Чакри та меридіани

Медитативнi тренування

Мiсця сили

Формула Бабаджі

Істина

Простота

Любов

Карма-йога (служіння)

Знищення свого нижчого «я» заради злиття з «Я» Бога

Завершення Шляху

ПРАКТИКА ПРЯМОГО ШЛЯХУ

Попередні методи

Початкові методи

Етична самокорекція

Враження — як «їжа» для душі

Початковий контроль своїх емоцій

Про співчуття

Зібраність, енергійність

Хатха-йога

Робота з образними уявленнями («візуалізація»)

Основні методи

«Хрест Будди»

Розминка

Релаксаційні асани

Пранаями

Психофізичні вправи

«Шавасана»

«Латихан». Хрещення Святим Духом

Очищення чакр. Розкриття духовного серця

Виходи з тіла

Розвиток чакр. Дань-тяни

Робота з меридіанами. Сушумна, читрині, жень-мо, «мікрокосмічна орбіта», серединний меридіан

«Кокон»

«Міхурі сприйняття»

Розвиток сили у витонченості  (правильна «кристалізація» свідомості)

«Моржування»

Медитативний біг

Вищі методи

Пранава. «Народження» і «дорослішання» у Святому Духові

Іще про самозцілення

«Тотальна реципрокальність» (Ніродхі)

Вогняне хрещення

«Корінь»

«Підняття» кундаліні

Входження в Обитель Творця

Наш смисл життя (лекція)

Про «древо пізнання добра і зла» (лекція)

Сходини духовного Шляху

Як полюбити Бога? (лекція)

Практика сучасного ісихазму (лекція)

«Сонце Бога» або Як стати Океаном Чистої Любові (лекція)

Як розуміти слово Бог (лекція)

Релігія — і релігійні рухи та школи (лекція)

«Вузький Шлях» до Вищої Мети (лекція)

Атман і Кундаліні (лекція)

Служіння Богові (лекція)

Мистецтво і духовний розвиток (лекція)

Головні принципи викладання психічної саморегуляції дітям та підліткам (лекція)

Мистецтво бути щасливими (лісова лекція до фільму)

Саттва туманів (лісова лекція до фільму)

Саттва весни (передмова до фільму)

Ключі до таємниць життя. Набуття безсмертя (лісова лекція до фільму)

ЗАГАЛЬНЕ ЗАКІНЧЕННЯ

1. Про історію релігії

2. Що потрібно розуміти  під словом Бог

3. Що таке людина

4. Основи методології  духовного вдосконалення

5. Структура людського організму  і будова Абсолюту

6. Якою має бути практика релігійних об’єднань

Кухонные полотенца

Схема вивчення структури Абсолюту 

 

Робота з меридіанами. Сушумна, читрині, жень-мо, “мікрокосмічна орбіта”, серединний меридіан

 

Після освоєння всіх наведених вище вправ буде доречним привести до належного стану основні меридіани тіла.

Все тіло людини, як і тіла тварин і навіть рослин, пронизане великою кількістю невидимих для звичайного зору каналів, що проводять по організму енергії різного ступеня витонченості. Ці канали, що називаються меридіанами (або наді), були відкриті і використовувалися у давній китайській медицині (чжень-цзю-терапія).

Меридіани проявляються, у тім числі, і за підвищеної — порівняно з дотичними тканинами тіла — електропровідності (але потрібно пам’ятати, що електричний струм, навіть найслабкіший, для них неадекватний, і методи точкової електродіагностики і електропунктури можуть застосовуватися лише у виняткових випадках).

Меридіани можуть побачити ті люди, які досягли розширення діапазону свого сприйняття через системи тренувань, подібних з нашою.

Внаслідок запальних процесів у тканинах тіла, забруднюючого харчування або зовнішніх несприятливих енергетичних впливів меридіани можуть втрачати свою провідність. Тоді можуть розпочатися тривалі захворювання тих органів, які позбавилися адекватного енергозабезпечення. Такі захворювання зазвичай не піддаються повному медикаментозному виліковуванню. Ось у цих випадках і виявляються ефективними методи голкотерапії і схожі лікувальні прийоми: лазерний, вібраційний та інші впливи з допомогою “біологічно активних точок” покривів тіла. При цьому відбувається відновлення провідності меридіанів за рахунок енергопотоків, що по них посилаються.

Проте набагато ефективніше — чистити меридіани самостійно: за допомогою методів, що описуються у цій книзі.

Поговоримо тепер про декілька меридіанів, які можуть бути успішно використані у практиці психічної саморегуляції.

Всі чакри з’єднані декількома крупними меридіанами, що проходять по хребту, а також уздовж передньої стінки тіла і по його середині.

По хребту від муладхари до сахасрари проходить широкий канал, який називають сушумною (по-китайськи, ту-мо або ду-мо). Одна з його функцій полягає в розподілі за чакрами енергії, що надходить з їжі. У межах сушумни, в її задній ділянці, відособлюється значно вужчий канал (діаметром близько 2 см) — ваджріні, по якому до других чакр проходить із свадхистани її енергія — удана.

Третій із каналів хребта — читрині (Брахманаді) — пролягає позаду сушумни. Він починається від задньої частини сахасрари, проходить вниз під потиличною кісткою, опускається по задній частині хребта, співпадаючи з остистими відростками хребців, і шкірі.

Читрині — винятково важлива структура. Вона буде слугувати нам еталоном найвитонченішого стану. По ньому ми будемо налаштовувати свою емоційну сферу.

За “шкалою воднів” Г.І. Гурджієва [54], стан читрині оцінюється як Н-3. Це є рівень витонченості Святого Духу. Навчившись концентруватися в читрині, можна через цей канал легко “пірнати” свідомістю в зони Святого Духу, безпосередньо спілкуватися, обійматися, а потім і зливатися з Ним там.

Ось так релігійні істини з абстракцій стають реальністю.

Система чакр також комутується переднім каналом (жень-мо). Він починається від верхнього кінця сушумни, огинає сахасрару з боків двома гілками, які поєднуються в ділянці лоба, потім, знову розділившись на декілька каналиків, опускаються по обличчю і об’єднуються в ділянці вішудхи. Ще одна гілка каналу опускається крізь середину голови, через ньобо виходить до підборіддя і на шиї приєднується до других відгалужень. Потім канал широкою стрічкою опускається по передньому бокові тіла, проходить через лобкову кістку і спрямовується до куприка.

Особливу увагу звертатимемо на верхню частину каналу, яка поєднує у функціональний блок чотири чакри так званого “емоційного центру” [54]: анахату, вішудху, маніпуру і аджню.

У цьому комплексі провідну роль відіграють, звичайно, анахата і вішудха. Від маніпури певною мірою залежить інтенсивність емоцій, а через аджню здійснюється, у тому числі, взаємодія з гіпоталамо-гіпофізарним комплексом, який відіграє важливу роль в координації — через ендокринну систему — емоційних і поведінкових реакцій цілого організму.

Лише ті, хто має розвинений передній канал і вміє ним користуватися, — відчули по-справжньому високі позитивні емоції від спілкування з іншими людьми, з природою. Однак таких людей надзвичайно мало: їх — одиниці з тисяч. Передній канал дуже рідко виявляється розвиненим без спеціальних зусиль.

Система хребтових і переднього меридіанів називається, за китайською традицією, “мікрокосмічною орбітою”*10. Циркуляцією по “мікрокосмічній орбіті” здійснюється один з етапів перетворення енергій в організмі. Його мета — створення й накопичення в організмі “золотого еліксиру” — так у древній алхімії називали найвитонченішу енергію, яку отримували шляхом перетворень.

Виконання вправ з “мікрокосмічною орбітою” дає потужний позитивний емоційний ефект.

Система чакр комутується також іще одним меридіаном — серединним. Цей широкий меридіан поєднує розвинуті чакри. Проходячи вертикально по середині тіла, він формується одночасно з розвитком чакр: у людей з нерозвиненими чакрами він не простежується. Ширина каналу приблизно відповідає діаметрові чакр. Це — також дуже важлива енергоструктура організму.

 

* * *

Почнемо із сушумни. Її найпростіше прочистити за великим рахунком способом “йоржа” для миття пляшок. Для цього відходимо від тіла із анахати назад, стаємо трохи більшими за нього, потім двома руками починаємо “драяти” сушумну цим “йоржом”. Важлива деталь тут така: потрібно прочистити також і прохід із сушумни в муладхару, а він продовжується не по прямій лінії вниз від куприка, а вниз-вперед.

А потім — серединний меридіан. Роботу з ним зручно проводити на спеціальних місцях сили, що сприяють входові свідомості нижче тіла. Але зрозуміло, що до цього моменту свідомість практикуючого має бути уже розвиненою попередніми вправами до того ступеня, аби перебувати у стані відходити під тіло, причому не втрачаючи тонкого стану.

Увійшовши знизу в серединний меридіан, потрібно “вимити” його стінки, наприклад, способом мокрої ганчірки з мильною піною або будь-якими іншими придатними прийомами.

Потім досить важливо очистити перегородку між сушумною і серединним меридіаном. Для цього потрібно перебувати одночасно в обох меридіанах, зайшовши в сушумну зверху. А в серединний меридіан — знизу. Тоді стає видно перегородку між ними і можливі темні плями на ній. Усунення цих плям дає черговий етап зцілення тіла.

Коли прочищено меридіан сушумна, можна почати роботу з “мікрокосмічною орбітою”. Для цього ми заходимо ззаду в дві нижні чакри, їхню енергію піднімаємо по сушумні, “перекидаємо” по меридіанах через голову і опускаємо по передньому меридіану назад до нижніх чакр. Повторюємо вправу декілька разів. При цьому грубі енергії, у тому числі, ті, які викликали хвороби, трасформуються в тонкі у меридіані жень-мо.

Після перших вправ з “мікрокосмічною орбітою” потрібно обов’язково проводити глибоку релаксацію в “шавасані”.

У подальшому можна буде навчитися робити навмисне викривлення траєкторії руху енергії по “мікрокосмічній орбіті” — так, щоб її потік захоплював хворі місця (якщо вони ще лишилися). Це сприяє їхньому зціленню.

Ми починали крутити енергію по “орбіті” з долученням меридіана сушумни. Однак надалі те ж саме потрібно навчитися робити і по читрині, і по енергетичному “кокону”, що оточує тіло. Все це дає нові етапи оздоровлення організму і витончення свідомості. В нашій практиці все це легко робиться на відповідних місцях сили — зонах, що мають позитивну енергетичну значимість для людини. Пошукайте їх у себе — можливо, й знайдете.

На закінчення глави зазначу, що нині існують необґрунтовані методики китайського ци-гун, завезені в Європу, за якими намагаються працювати з “мікрокосмічною орбітою” без попереднього ретельного пропрацювання чакр та меридіанів. В таких випадках уся робота виконується лише на рівні образних уявлень. Очищувальний, зцілюючий і витончуючий ефекти при цьому не досягаються.

 


 

*10  В буддхі-йозі існують вправи і з «макрокосмічною орбітою».

 

 

 
 

[Головна] [Посилання] [Контакти] [Книги] [Кондиционеры]